תאורה
חיפוש
   חיפוש
תאורה לאירועים
תאורה להפקות
תאורה אדרכלית
חדשות התאורה - ארכיון
שותפים לדרך
מגזין התאורה
ניוז ינואר 2012
חדשות החברה
מקסידום MAXIDOME
צור קשר
שם
טלפון
דוא"ל
הודעה
שלח
עזרים טכניים  >>  מילון התאורה

מילון התאורה


A  B  C  D  E  F  G  H  I  K  L  M  N O  P  Q  R  S  T  U  V  W   Z

A

AC – בחשמל, זרם חילופין (Alternate Current) , ההופך את כיוונו מספר פעמים בכל שנייה. בישראל זרם החילופין הוא Hz 50 (הרץ) או במילים פשוטות, משנה כיוון 50 פעם בשנייה.

ACHROMATIC LENS – כינוי לכלל התופעות של אור בהרכב צבעוני מאוזן. עדשה אכרומטית היא עדשה ללא עיוותי צבע או כזו שמתקנת סטייה קיימת. CHROMATIC ABERRATION היא סטיית צבע המתרחשת בעדשות, כאשר עובר דרכן אור והיא משמעותית יותר בהקרנת גלים קצרים.

ACTING AREA – אזור המשחק, האזור על הבמה שהוגדר למרחב המשחק.
(ראה גם: Stage Left, Stage Right, Up Stage, Down Stage)

ADDITIVE COLOUR MIXING – ערבוב צבעים יוצר צבעים נוספים. המונח מתייחס למצב שבו מערבבים צבעים באור והם נהיים בהירים יותר.

AMBIENT LIGHTתאורה בלתי רצויה של החלל מחוץ לאלומת האור.
 ראה גם SPILL LIGHT

AMX192 – שיטת תקשורת בין לוחות פיקוד ממוחשבים לבין דימרים אנלוגיים, מוכר גם כתקן בעל שם זהה, המבטיח קיום תקשורת כזו במכשירים. צירוף האותיות משמעותו Analog Multiplex.

AMPERE – יחידת מדידה של עוצמת זרם חשמלי, מסומנת כ-A.
1 אמפר היא עוצמת הזרם החשמלי הזורם במעגל חשמלי $, אשר התנגדותו למעבר הזרם היא 1 אום והמתח בו 1 וולט V.

ANSI – ראשי התיבות של מכון התקנים האמריקאי American National Standards Institute.

ARENA STAGE - "ארינה", במה מוקפת קהל מכל עבריה.

ARC LIGHT – נורת קשת חשמלית.
אור תיאטרון חזק. בעבר היה מבוסס על קרינת אור, כתוצאה מקצר בין שתי אלקטרודות של פחמן. כיום הוחלף הפחמן לטונגסטן. האלקטרודות נמצאות בתוך בועת זכוכית קוורץ. לתוך הבועה הוכנסו חומרים וגזים שעוזרים לקבל אור בטמפרטורת צבע מעל K5000 (קלווין) ולתפוקת אור גבוהה. 
ראה גם DISCHARGE LAMP

חזרה לראש הדף

B

BACK-DROP – מסך אחורי בבמה רגילה.

BACK LIGHT – אור אחורי. תאורה הממוקמת מאחורי גבו של השחקן. 

BACKSTAGE – קלעים, או, אחורי במה.

BACKUP – גיבוי או מערכת גיבוי (Backup System) לתאורה בד"כ.

BALLAST – משנק. נועד לייצב את המתח של נורות פריקה לאחר ההצתה הראשונית.

BAR - צינור פלדה או אלומיניום לתליית מכשירי תאורה ובתוכו חיווט קווי חשמל מוכן להתקנה. כמות הפנסים המקובלת על באר היא 6 פנסים והסוג הנפוץ ביותר בשימוש הוא פנסי PAR-64. כמו כן, Bar הוא מילה מקובלת עבור "צוג".
ראה גם: Pipe או PAR עבור שני הפירושים השונים למושג זה.  

BARN DOORS – מתקן מסתובב, אשר מחובר בקדמת הפנס ומטרתו לווסת ולעצב את צורת אלומת האור של הפנס ע"י 4 תריסים. נפוץ בפנסי "פרנל".

BEAMLIGHT – זרקור בעל נורה חזקה ומראה פרבולית (אליפטית), ללא עדשה. הזרקור מפיק אלומת אור צרה וחזקה.

BEAM ANGLE – "זווית הקרן". הזווית המתארת את החלק של אלומת האור, בו עוצמת האור היא לפחות מחצית משיא אלומת האור.

BLACK LIGHT – "אור שחור". כינוי לנורת אולטרה סגול.
ראה גם ULTRA VIOLET

BLACK OUT – החשכה מוחלטת.לרוב תופיע בבת אחת כפקודה מהירה בלוח הפיקוד.

BLACKOUT SWITCH – מפסק לכיבוי אור כללי. מאפשר החשכה מהירה ומוחלטת.

CONTROL BOARD) - BOARD) כינוי מקוצר ללוח פיקוד תאורה.
 ראה גם CONSOLE

BOOM – מוט אנכי לתליית זרקורים, יכול להיות מעוגן לרצפה, או תלוי ממרפסת צדדית בקרבת הבמה. העמוד המשמש את הפנסים נקרא לרוב "רחוב" על שום מיקומו ותפקידו – בין שתי רגלי בד שחורות בצידי הבמה ואפקט אור צידי.

BORDER – "פדוגה". בד שחור התלוי על הצוג כמו מסך אך הוא קצר מאד (מקסימום 3 מטרים – בד"כ) ומשמש ל"סגירת" הבמה כך שהקהל היושב באולם לא יראה את מתקני ההרמה של הבמה כמו הצוגים והפנסים התלויים עליהם.
סגירת במה נאותה נעשית ע"י מסך אחורי, רגליים ופדוגות.

BORDER LIGHT – תאורת שטיפה לבמה. יחידות המורכבות בדרך כלל בין מסכי הבמה ואינן נפוצות עוד בתאורת תיאטרון מודרנית.

BRIGHTNESS – בהירות:

1. עוצמת האור הנמדד על יחידת שטח ספציפית.

2. שיעור החזרת האור של צבע פגמנטי.

BUILD  - הוספת תמונת אור אחת לשנייה או התפתחות של תמונת האור לתמונה גדולה ומוארת יותר ללא הפרדה של חושך בין שתי התמונות.
ראה גם ON PILE

BYPASS – מעקף. בד"כ משמש המונח ברשתות התקשורת של התאורה.

חזרה לראש הדף

C

CABIN – גם Control Cabin (קבינה), הכוונה לחדר הפיקוד באולמות או אולפנים משם מפעילים את מערכות השליטה השונות, מחשב התאורה, נתב התמונה וכדומה.

CALL – קריאה. המונח המקובל בתיאטרון לקריאה להתכונן לתחילת ההופעה או השתחוות. "קריאה ראשונה" "קריאה שנייה" וכו'.

CANDLEPOWER – יחידת מידה של עוצמת אור ממקור מסוים בכיוון מסוים. ומסומן באותיות cd.
המידה 1 קנדלה היא אחת משבע היחידות (מידות) הבסיסיות של "מערכת היחידות הבינלאומית" בנוסף ל- קילוגרם, אמפר, מטר, שנייה, קלווין ו- מול (כמות חומר).
ראה גם: SI

CENTRE CLUSTER – בסאונד, הכוונה למקבץ (אוסף או "אשכול") רמקולים התלוי בד"כ במרכז האולם מעל קדמת הבמה

CHANNEL – ערוץ.
אחד מ- 512 ערוצי תקשורת נפרדים בקו DMX אחד הממוספרים מ- 1 ועד 512.
תפקידו של ערוץ התקשורת להפעיל דימר אחד בודד או מכאניקה פנימית וחיצונית של פנסים ממוחשבים. הפעלת הערוצים נעשית ע"י לוחות פיקוד תאורה הנעים בתחום שבין לוחות פשוטים להפעלת עד 12 ערוצים ועד ללוחות הגדולים המפעילים 2048 ערוצים ומעלה.
 ראה גם: Console

CHASER – צ'ייסר. הדלקה וכיבוי של פנסים בזה אחר זה.
צ'ייסר הוא המריץ של האורות בלוח פיקוד התאורה (לפי גודל הלוח כך כמות המריצים הזמינים) כאשר הלוח גם מספק אפשרות לשלוט בקצב ההרצה ובעוצמת הדליקה של הפנסים המשתתפים ב-"צ'ייס" (Chase).
הצ'ייסר הפוך במהותו מהתאורה הסטטית ומתפקד כתאורה דינאמית במקומות הדרושים כגון רחבות ריקודים מחד ומיצגים מוזיאוניים מאידך.

CHROMATIC HUE – גוון. כל צבע, מלבד שחור ולבן המכיל גוונים.

CHROMATICITY – המיקום בספקטרום הגוונים ודרגת הרוויה(SATURATION)של האור.

CHOKE – משנק.
ראה גם: Ballast

CLAMP,C-CLAMP – קלמרה אביזר לתליית פנסים, המכונה קלמרה (בעברית תפס, מלחציים או כליבה). ישנם תקניים, המגיעים עם פנס וכאלו שנבנו במיוחד על מנת לענות על דרישות תלייה ספציפיות.

COLOUR CHANGER – מחליף צבעים. המחליף עשוי כמו מסגרת צבע (ע"ע ColourFrame בהמשך) עבה מן הרגיל המכילה גליל העשוי מכמה צבעים המודבקים בזה אחר זה. סיבוב הגליל (באדיבות לוח הפיקוד) מחליפה בין הצבעים הנגלים מול אור הפנס. מחליפי הצבעים מסמלים את הזמן שבין דור התאורה הרגילה/הקונבנציונאלית לבין דור התאורה הממוחשבת.
COLOUR CONSTANCY – הנטייה לראות צבעים כפי שאנו מכירים אותם ולהתעלם מעיוותי רוויה וגוון. לדוגמה: אור המופק מנורת להט הוא אדום יותר מאשר אור יום ובכל זאת אנו רואים את אור נורת הלהט כאור לבן הדומה לאור יום. לעקרון זה חשיבות בעיצוב התאורה ובצילום.

COLOUR FILTERS – הפילטרים מסננים את חלק מצבעי הספקטרום (שכן הצבע הלבן מכיל את כולם) ובכך מקרין הפנס אור בצבע שלא סונן. הצבעים מותקנים על פנסים המיועדים לכך בתוך מסגרת הצבע של הפנס, הם עשויים מחומר פלסטי שקוף (או מזכוכית) ולעיתים גם בתוספת ציפוי טפלון להגנה מוגברת מחום.
החברות המייצרות את הצבעים מפיצות קטלוגים המתאימים לכל חלק וצורך משוק הבידור, לתיאטרון, לקולנוע, לטלוויזיה ולתאורת חוץ, ולפי הצרכים השונים לעמידות בחום ומזג אויר.

COLOUR FRAME – בעברית הרחוב של התאורנים – מסגרת צבע.  
מסגרת פח או קרטון אליה מוכנס פילטר-צבע ומותקנת בקדמת הפנס במרחק מה מהנורה המפיצה חום רב. לתאורה שאינה מיועדת להיות צבעונית אין התקן למסגרת צבע משום שפילטר הצבע העשוי מחומרים העמידים בחום עדיין (!!) אינו מספק הגנה מפני הלהט של מקור האור.
ראה גם: ColourFilters

COLOUR MEDIUM – (פילטר) חומר פלסטי שקוף וצבעוני (כמו צלופן עבה במיוחד) העשוי פוליקרבונט, ג'ילטין או אפילו זכוכית ושנועד לסנן חלק מספקטרום הצבעים וכך להפיק אור בצבע הפילטר,
ראה גם פילטר ו-GEL

COLOUR TEMPERATURE – טמפרטורת צבע. זו נמדדת במעלות קלווין ומסומנות בK). ככל שהטמפרטורה נמוכה יותר, כך גדל שיעורו של האור הכחול/סגול ויורד חלקו של האור הכתום/אדום.

COLOUR WHEEL - גלגל צבעים.
דיסק ועליו מותקנים מספר צבעים והוא מותקן בתוך או בקדמת הפנס. סיבוב הגלגל מחליף בין הצבעים השונים שעל הגלגל הנראים מול האור שמקרין הפנס.
בימים אלו של שימוש נרחב בפנסים ממוחשבים לגלגל הצבעים תפקיד חשוב בדינאמיקה של התאורה בכל אירוע או מופע והפנסים המודרניים יותר מצוידים בארבעה או יותר גלגלים עם צבעים שונים או עם צבעי יסוד הניתנים לערבוב כדי לקבל גוונים שונים.
ראה גם: Moving Lights

COLORIMETER - מכשיר מדידה ממוחשב למדידת אורכי גל שונים וחישוב עוצמתם.

COMPLEMENTARY COLOURS – צבעים משלימים. כל שני צבעים שתוצאת חיבורם הינה אור לבן.
לדוגמה: צהוב+כחול = לבן.

CONDENSER LENS – "מצר קרן". עדשה בעלת עצמה חזקה הממקדת את קרן האור, בזרקורים עם אופטיקה משוכללת.

CONSOLE – קונסולה, "שולחן"/לוח פיקוד תאורה, לוח בקרה ידני המבוסס על זחלנים ונגדים משתנים או לוח תאורה ממוחשב או מיקסר רב-ערוצי לסאונד.
לוחות הפיקוד המודרניים מסוגלים לשלוט במעל 10,000 ערוצי תאורה לצרכים שונים כגון עמעום דימרים, תנועה של פנסים ממוחשבים ותפעול חלקיהם השונים (כמו גלגלי הצבע), פתיחה וסגירה של מערכות מגעים, הרצה ועריכה של קבצי מדיה מתוך שרת מדיה נפרד ואפילו תפעול פירוטכניקה.
בין השמות האחרים למה שקרוי בעברית "מחשב תאורה" הם: Lighting Board ו- Lighting Desk.

COOL COLOUR – צבע "קר".
הכוונה לצבעים כחולים וסגולים הנתפסים ע"י בני האדם כ"צבעים קרים". להבדיל מהם, ה"צבעים החמים" הם האדומים והכתומים. בטבע, המצב הוא הפוך שכן בקשת הצבעים, האדומים הם בעלי הטמפרטורה הנמוכה בעוד הכחולים הם החמים. 
ראה גם: Colour Temperature וגם Kelvin  

CROSS FADE - חילוף חלק ורציף בין תמונות אור ללא החשכה או מעבר חד. המשמעות באה מהצלבה הדרגתית של ערוצי מיקסר התאורה, (תמונה נכנסת ובמקביל תמונה יוצאת).

CROSS OVER – אפקט בסאונד.

CREW – צוות. הצוות הטכני (Technical Crew). 

CSI/CID – נורות פריקה ((Discharge Lamp בטמפרטורות צבע של 5600 K ל- CSI וטמפרטורת צבע 4000 K ל- CID (פחות לבן בוהק ויותר צהבהב, יחסית).  

CUE – סימן מוסכם מראש.
מונח כללי בתיאטרון לסמן שינוי. קיו של תאורה משמעו שינוי באור (תוספת, החשכה, או הפעלת אפקטים).

CUE SHEET – סיכום כל הקיואים לתאורה על גבי נייר או בקובץ נתונים המראה את תוכנו ותיאורו של כל קיו וקיו. בתוך ה- Cue Sheet יכולה להופיע גם תכנית ההפעלה לתאורה (מלל כתוב המורה מתי ואיך...) שהיא בד"כ בפיקוחו של "מנהל/ת ההצגה". במהלך ההצגה מפעיל התאורן את הפיקוד עפ"י הוראה ממנהל/ת ההצגה או שהמידע הדרוש על התזמון לביצוע כל קיו מופיע ברשימת הסיכום, ה- Cue Sheet.

CUE TIME – הזמן של החילוף של קיו התאורה, זמן ה- Cross Fade.
לדוגמה: הזמן של קיו כלשהו הוא: כניסה – 10 שניות, יציאה – 7 שניות. לחיצה על כפתור החילוף (Go) תגרום לפנסים שהוקלטו בקיו זה להידלק בהדרגה לאורך 10 שניות ולעומתם הפנסים שהוקלטו בקיו הקודם, זה ש"יוצא" בחילוף ייכבו בהדרגה לאורך 7 שניות.

CYC STRIP – תאורה למסך רקע באמצעות גופי תאורה המחוברים יחדיו.

CYCLORAMA – מסך רקע המותקן בחלק האחורי של הבמה. מסך שחור לדוגמה, משמש באומנויות המחול/בלט שכן הוא בולע אור ומסך בצבע לבן או בהיר נועד לשימוש עם תאורה.

חזרה לראש הדף

D

DIRECT CURENNT – מתח חשמלי ישר (DC).

DICHROIC COLOUR FILTER – מסנן אור, אשר מאפשר לקרני האור הרצויות לעבור דרכו, ואת שאר הקרניים הוא מחזיר לעומת פילטרים רגילים, בהם קרני אור לא רצויות נבלעות בפילטר וממומרות לחום.

DIFFUSER – פילטר חסר צבע הנועד לרכך את גבולות אלומת האור וליצור פיזור פחות נוקשה של הקרן.

TO DIM - DIM לעמעם, להחליש את עוצמת האור.

DIMMER – מכשיר המאפשר שינוי עוצמת אור הפנסים על ידי שינוי בעוצמת הזרם המועבר אליהם. הדימר מחובר לנורות בטור ונמצא בין הפיקוד לפנסים עצמם.

DIMMER BANK – ריכוז מספר דימרים.

DIMMER CURVE – עקומת עמעום האור, העקומה הבסיסית מבוססת על עקום תדר הראייה.

DIMMER RACK – ע"ע DIMMER BANK

DISCHARGE LAMP – נורת פריקה, המפיקה אור מקשת חשמלית הנוצרת בין שתי אלקטרודות. החום הגבוה של הקשת גורם לשחרור חומרים מיוחדים ובתהליך זה נפלט אור חזק ובטמפרטורת צבע גבוהה.

DMX 512 – פרוטוקול תקשורת בין דימרים דיגיטליים לבין לוחות פיקוד (ידניים או ממוחשבים). כל קו תקשורת מסוגל באמצעות הפרוטוקול להעביר אינפורמציה לערוצים נוספים.

DOWNSTAGE– החלק הקדמי ביותר של הבמה, הקרוב לקהל.

DRESS REHEARSAL – חזרה כללית (גנרלית) לכל משתתפי ההפקה, כולל איפור ולבוש מלא. כל שינויי התפאורה והתאורה מבוצעים במלואם ובלייב, כאילו זו ההופעה עצמה.

חזרה לראש הדף

E

EDITOR – יחידת עריכה, חלק בלוחות פיקוד התאורה הממוחשבים, שבו נעשית הכנת תמונות האור (או סצנת תאורה) ושינויי עריכת התכנות.

EFFECTS MACHINE – מכונת אפקטים. זרקור חזק שבחלקו הקדמי מותקנת דסקית נעה, ועליה שקף (של עננים, שלג, גשם וכד'). האימג' מוקרן ונע באמצעות מערכת עדשות ומנוע הדסקית.

ELLIPBOIDAL BPOTLIGHT – זרקור בעל אופטיקה משוכללת ורפלקטור אליפטי.ע"ע PROFILE SPOT

חזרה לראש הדף

F


FADE IN – העצמת האור בצורה רציפה ועדינה, או שילוב איטי של תמונת אור חדשה לתוך תמונה קיימת,גם FADE UP.

FADE OUT - הורדת עוצת אור בקצב איטי, גם FADE DOWN.

FADER – או סליידר הוא ווסת לעוצמת אור, רכיב שהוא נגד משתנה (פוטנצימטר) המותקן בלוח פיקוד לתאורה לכל ערוץ, שורת ערוצים או מאסטר כללי. כל שינוי של הנגד מורה על שינוי מתח בפיקוד המועבר לדימר ובעקבות כך משתנה עוצמת האור.

OPTICAL FIBER – סיב אופטי (מזכוכית או מפלסטיק) המעביר אור למרחקים גדולים ללא אובדן של עצמה. שימושי להעברת נתונים מהירה או כאפקט תאורה כשלעצמו.

FIELD ANGLE – זווית שדה התאורה היא השטח אליו מגיע 90 אחוז מאלומת האור. הזווית המתארת את החלק של אלומת האור, בו עוצמת האור היא לא פחות מעשירית שיא האור. ע"ע BEAM ANGLE

FILAMENT – חוט הלהט בתוך הנורה.

FILL LIGHT – איזון הצללים הנוצרים בדרך כלל בעקבות הארה ראשונית.ע"ע KEY LIGHT

FILTER – מסנן צבע להתקנה על פנסים.ע"ע COLOUR MEDIUM ו GEL

FLAG – חוסם אור בעל תריס אחד המורכב בקדמת הזרקור.ע"ע BARN DOORS

FLOOD – אלומת אור רחבה, המשמשת לתאורת שטיפה. מכאן "TO FLOOD" הכוונה להציף באור.

FLOODLIGHT:

1. גוף תאורה פשוט לתאורת שטיפה, ללא עדשה, המאיר על פני שטח רחב ללא הבחנה.

2. זרקור בעל זווית אור רחבה במיוחד.

FLUX – עצמת שטף האור, נמדד ביחידות לומן IN ע"י מכשיר מדידה מיוחד.

FOCAL LENGTH – עומק המיקוד של מנגנון או רכיב אופטי, מתייחס לעדשה בד"כ.

FOCUS:

1. בתאטרון – כיוון האור לנקודה מסוימת.

2. באופטיקה – מונח נרדף לנקודת מוקד.

FOCAL POINT – הנקודה שבה נפגשות קרני האור, הבוקעות מנקודה אחת לאחר שעברו דרך רכיב אופטי, עדשה או רפלקטור.

FOLLOW SPOT – זרקור עוקב, פנס ממוקד רב עצמה המופעל ידנית ע"י תאורן נוסף להארת שחקנים נואמים וכו'.

FOOTCANDEL – יחידת עוצמת אור. חלוקת עוצמת האור הנמדד ביחידות לומן לשטח נתון ביחידת רגל.

FOOT LIGHTS – תאורה במה המותקנת בחלקה הקדמי של הבמה בגובה 0 ומאירה את הנעשה על הבמה בתאורה תחתית ודרמתית.

FRESNEL – זרקור מתכוון בעל עדשת פרנל עם מבנה מיוחד הגורם לאלומת האור חוסר חדות.

FRESNEL LENS – עדשה מרכזת על בסיס עדשה קמורה, צידה האחד שטוח וצידה הקמור מעובד בעיגולים מדורגים.

FROST – אפקט היוצר טשטוש גבולות קרני האור, מעין ערפל. ע"ע DIFFUSE

FRONT OF HOUSE) F.O.H) – שם כללי לאמצעי התאורה שמורכבים בצידי הבמה או בצוג קדמי לבמה, בהתאם לאולם והצורך.

חזרה לראש הדף

G


GATE – האזור בזרקור פרופייל ספוט (ע"ע PROFILE SPOT ) שבו נחתך האור וממוקמים הגובוים (ע"ע GOBO ) להקרנות אפקטים. צורת השער או הגובו יוקרנו על הבמה.

GAUZE – רשת עדינה (טול) היוצרת מסך דקיק וקל. משמש כמסך ההופך "שקוף" בהתאם לאופן הארת האובייקטים שמאחוריו או להקרנת אפקטים על גביו כגון אנימציות לייזר.ע"ע SCRIM

GEL – ע"ע FILTER

GOBO – דסקית דקה וחזקה שבפניה גזור חלק. החלק ה"חסר" מאפשר מעבר אור וכך מוקרן האימג' הגזור. הגובו מוכנס לחריץ מיוחד בפנס (ע"ע GATE). עבור פנסים המיועדים לכך, ניתן לייצר במיוחד גובוים מורכבים ממתכת או זכוכית.

GROUND ROW – ע"ע FLOODLIGHTS

חזרה לראש הדף

H

HEAT FILTER – פילטר המאפשר רק לקרני אור באורך גל שבין 400 ל-700 מילימיקרון לעבור, ואילו את אורכי הגל השונים, הוא מחזיר כמראה.

HERTZ – יחידות תדירות. תדירות היא מספר החזרות על הפעולה ביחידת זמן. בדרך כלל בשניה אחת. למשל תמונת טלביזיה מוקרנת 50 או 100 פעמים בשניה ומכאן המונח 50HTZ העין שלנו מבחינה בערך ב24 חזרות כאלו בכל שניה. תמונה שמתחלפת 15 פעם בשניה תיראה לנו בריצוד מהיר.

HMI – ע"ע DISCHARGEL LAMP

HOLOGRAM – אשליית תלת מימד, נוצרת תוך כדי שימוש בקרני לייזר ומסך הקרנה או בטכניקות שונות של משקפי תלת מימד וקליידוסקופים. האשלייה נותנת לצופה דמות תל מימדית של המצולם.

HUE – גוון, מיקום בקשת הצבעים. מאופיין על ידי אורכי גל (לכל צבע אורך גל שונה כאשר תחום הראיה שלנו מוגבל לתחום שבין אולטרה סגול ואינפרה אדום).

חזרה לראש הדף

I

IMAGE – דימוי הנוצר מהתכנסות של קרני אור, ניתן לראותה כשתוקרן על מסך.

INCANDESCENT LAMP – נורת להט.

INKY DINKY – זרקור זעיר, לרוב בעל עדשת פרנל, המורכב על מצלמה, קרוב לפני השחקן או בתוך התפאורה על מנת לאפשר תאורה לצילומי תקריב.

INSTRUMENT – זרקור.ע"ע LANTERN UNIT

INTENSITY – עצמה, נמדדת ביחידות FC או LUX עצמת האור נמדדת במד אור ומחושבת ככמות האור חלקי יחידת השטח LUX=LUMEN\M.

IRIS – צמצם אור המותקן בזרקורי פרופייל ספוט באזור השער (ע"ע GATE) משמש להקטנת קוטר קרן האור. לעיתים משמש גם לעמעום האור בזרקורים עם נורות פריקה.

חזרה לראש הדף

K

KELVIN –סולם טמפרטורות המשמש לתיאור חום האורע"ע( COLOUR TEMPRTURE) קלווין שווה למינוס 273.16 צלסיוס. (האפס המוחלט) גודל מעלת קלווין שווה לגודל מעלת צלסיוס.

KEY LIGHT – האור הראשוני המכוון אל השחקן או תפאורה הניצב על הבמה. הוא שונה בעצמתו וכיוונו מתאורת FILL LIGHT.

L

LADDER – מתקן דמוי סולם המיועד לתליית פנסי צד הבמה.

LEKO – זרקור פרופייל ספוט (ע"ע) מתוצרת "סנצ'ורי סטרנד" אמריקה, פנס בעל יכולות אופטיות משובחות שהפך עם השנים לשם נרדף לזרקורי פרופייל ספוט בכללותם.

LENS SIZE – מידת עדשה. העדשה מאופיינת בדרך כלל בשתי מידות. קוטר העדשה ואורך המוקד שלה. למשל 9X6 פירושו קוטר 6 אינץ ואורך מוקד 9 אינץ.

LIGHT PLOT – תכנית תאורה. "העלילה" שעימה עובד התאורן, מורכבת מסצנות וסימני כניסה ויציאה לכל תמונת אור.

LIGHTING GRID – מתקנים קבועים (צוגים) במרווחים שונים ומתכווננים, מעל הבמה, המיועדים לתליית פנסי התאורה.

LINNEBACH – זרקור ללא עדשה שהומצא על מנת להקרין צורות ושקפים (כמו ויוגראף) נקרא על שם מפתחו הגרמני אדולף לינבאך.

LOOP – פונקציה מעגלית במערכת פיקוד התאורה המאפשרת חזרה אוטומטית של מספר תמונות או רצפי תאורה בסדר מסוים ומכאן שמה "לולאה".

LOUVER – אפקט מונע סינוור, המורכב מפסים המונחים בכיוון מסוים הנקבע לפי מקור האור.

LOW NOISE LAMP – נורת להט בעלת מבנה פנימי המצמצם למינימום את רעש אשר נגרם על ידי דימר אלקטרוני כתוצאה משינויי המתח.

LUMEN – יחידת מתח של שטף אור. ראה גם FLUX.

LUMEN PER WATT – לומן וואט (LUMAN\WATT). יחידת מידה לנצילות אנרגיית חשמל לאור, מתארת את היעילות בה אנרגיה חשמלית נהפכת לאור, כלומר כמה שטף אור (ביחידות לומן) ניתן להפיק מכל ווט של הספק חשמלי.

LUMINAIRE – גוף תאורה הכולל נורה.

LUMINANCE – מידת הבהירות, החזרת האור מגופים שונים.

LUX – יחידת מידה (מטרית) של עוצמת אור, מראה באיזו מידה מואר שטח מסוים, כלומר מה גודלו של שטף האור בלומן על יחידת שטח מטר מרובע (Lm\m).

M

MACRO KEY – פקודת –על: יישום במערכות פיקוד ממוחשבות, המאפשרת לרכז רצף פקודות, כך שתתבצענה באמצעות פקודה אחת, ובכך לייעל את עבודת התאורן.

MASK:

1. מתקן הסתרה היוצר הפרדה בין האיזור הטכני והאזור הנצפה.

2. גובו (ע"ע) חסימת אור, משמשת כצמצם IRIS (ע"ע) בזרקורי פרופייל ספוט.

3. דסקית ייעודית להסתרת אור לא מכוון בפנסי פרופייל ספוט או במכונות אפקט.

FADER -MASTER(ע"ע) ווסת לשליטה על קבוצת ערוצים יחדיו בלוח הפיקוד.

MEMORY – קובץ זיכרון במחשב של לוח פיקוד התאורה, בקובץ נרשמים שינויי תאורה ומצבי התאורה כך שניתן ליישם את הזיכרון באופן מיידי ללא תכנות חוזר.

MIRROR BALL – כדור קלקר מצופה מראות, תלוי על חוט מתכת ומסתובב באמצעות מנוע קטן מעליו, כאשר מוטל עליו אור הוא יוצר פיזור הקרן לעשרות קרניים קטנות המוחזרות ממנו.

MIRROR SPOT – ע"ע PROFILE SPOT

MONOCHROMATIC – בעל צבעוניות חד-גונית, הכוונה לאור בעל תחום צבעוני צר ביותר.

MR – קיצור של MULTI MIRROR, נורת HT, בעלת רפלקטור דקרויקה ועדשת מגן ביחידה אחת. ייחודה בצורת פיזור האור, ובנצילות האנרגיה הגבוהה שלה.

MSR – ע"ע DISCHRGE LAMP.

MULTI MEDIA – מופע המשלב מספר אמצעים חזותיים או קוליים כגון: תאורה, הקרנת שקופיות, סרטים, לייזרים, קריינות וכו'. עשוי להופיע במייצגים אומנותיים, תכנים של מצגות מסחריות ומופעי מורשת אורקוליים.

MULTIPLEX – מרבב, שיטת תקשורת דיגיטלית המשלבת בין מחשב, לוח פיקוד ודימרים על מנת ליצור שרשרת בה הופכת פקודת התאורן על המחשב לפעולה מכאנית של הרצת פנסים או עמעום.

N

NON DIM – רכיב פיקוד אלקטרוני בינארי. כלומר כזה המבצע שתי פקודות בלבד: הדלקה וכיבוי. (גע/תוק, 0/1, ON/OFF)

O

OBJECTIVE LENS – עדשת עצם, זו העדשה שתפקידה למקד ולחדד את השקופית או האימג' המוקרן, על מסך ההקרנה. ע"ע PROJECTION LENS.

OFF STAGE – מאחורי הקלעים, מחוץ לראותם של הצופים, מחוץ לאזור המשחק או לאחר זמן ההצגה.

OHM – אוהם יחידת התנגדות חשמלית. למוליך יש התנגדות של 1אוהם אם כאשר המתח בין קצותיו הוא 1 וולט זורם בו זרם של 1 אמפר.

P

PLAN CONVEX) P.C) – עדשה שצידה האחד שטוח והשני קמור, מרכזת ויוצרת מיקוד קרני אור עבור זרקורים עם אופטיקה איכותית.

PEBBLE LENS – עדשה מרכזת בעלת שטח פניה מחוספס ועליו מוטבעות בועות קטנות, הגורמות לשבירת האור. האור המוקרן עקב הבועות הללו הוא חלבי יותר ובעל גבולות רכים יותר.

PAN – צידוד, תנועת הפנס על צירו במישור האופקי, לכל פנס ציר X המציין PAN וציר Y המציין TILT.

PAR – ראשי תיבות PARABOLIC ALUMUNIZED REFLCTOR, נורה סגורה הכוללת רפלקטור והעדשה כמקשה אחת. נקראת גם נורה חתומה (ע"ע SEALED BEAM). זווית האלומה של הנורה איננה ניתנת לשינוי והיא מיוצרת במתחים והספקים שונים.

PARLIGHT PAR CAN – פנס המבוסס על נורת PAR.

PARABOLIC SPOTLIGHT – פנס בעל מראה פרבולית, והכוונה לפנסים שהרכיב האופטי היחיד שלהם הוא הרפלקטור ע"ע BEAM LIGHT.

PATCH – חיבור מתגים, חיבור מדימר אחד או יותר לערוץ פיקוד, או חיבור אל הדימר של שקע או יותר.

PATCH PANEL – לוח מיתוג עומסים, הכוונה בעיקר ללוח הממתג את הדימרים בשיטה הקרויה "מיתוג בעומס גבוה" (HARD PATCJ).

PERCH – קדמת הבמה משני צידיה, אזור מיקום פנסי קדמת הבמה, תלויים או ניצבים.

PATTERN – תבנית. כינוי כללי לצורות ואפקטים הנוצרים על ידי הקרנת גובוס (ע"ע GOBO) משמעות הכינוי תבנית, דפוס או דוגמה משום שבמרבית המקרים הגובו מגיע במספר אופציות נתונות.

PIGMENT – מולקולות בעלות אפיון משתנה המסוגלות לבלוע חלק מסוים מקרני האור ומחזירות את השאר. הפיגמנטים של כלניות בולעים את כל קרני האור חוץ מאלו הנראים לנו כאדומים. המילה פיגמנט משמשת אותנו גם להבחנה בין גוונים ולדקויות שבין צבעים.

PILE ON – איחוד מספר תמונות אור לכדי תמונת אור עמוסה יותר (ע"ע BOLIT), פונקציה שקיימת כמעט בכל לוח פיקוד.

PINSPOT – פנס קטן הפועל במתח נמוך באמצאות שנאי צמוד. אלומת האור שלו צרה במיוחד. משמש לתאורה נקודתית או אפקטים של קרניים במקומות קטנים.

PIPE – צוג,BAR או FLY BAR : צינור רוחבי להרמה ולתליית פנסים או מסכי במה וחלקי תפאורה. הצוגים מותקנים בצמוד זה לזה וניתן להשתמש בהם עפ"י מיקומם הנתון בשינויי גובה.

PLAYSACK – פונקציה במערכות פיקוד ממוחשבות המאפשרות הרצת רצפים של תוכנית התאורה לאחר שתוכנתו ונרשמו בזיכרון המחשב.

PRESET – תמונת אור במערכת פיקוד ידנית. כשמה, היא למעשה, תכנון התאורה המוקדם כפי שנשמר מראש.

PRACTICAL – תאורה טכנית כגון נורת שולחן, או נורה תלויה, שאינם לצורכי תפאורה, אלא מחוברים למקור המתח ומופעלים במהלך ההצגה.

PRESET LIGHT – תמונת אור ראשונה, לרוב סטטית, המוצגת לקהל לפני או יחד עם פתיחת המסך.

PRIMARY COLOUR – שלושה צבעים שערבובם ביחסים שונים יוצר צבעים חדשים, שלושה צבעי היסוד באור הם: כחול (אורך גל 425 מילימיקרון), אדום (אורך גל 650 מילימיקרון), וירוק (באורך גל 530 מילימיקרון). חיבור של שלושתם ייצור אור לבן. שלושת צבעי היסוד בפיגמנטים הם: צהוב, ציאן (טורקיז), ומגנטה (אדום ורוד); חיבור של שני צבעים ראשוניים ייצור צבע משני.

PROSCENIU THEATRE – תיאטרון בצורתו המסורתית, הקהל כקבוצה אחת במרכז, מופרד בצורה ברורה מחלל הבמה. החלק המפריד בין החללים ידוע בכינוי פרוסיניום ומכאן השם.

PROFILE SPOT – פנס בעל אופטיקה שמאפשרות שינוי מיקוד האור. אלומת האור מוקרנת על הבמה על פי צורת שער, עפ"י חותכי האלומה (SHUTTERS) או עפ"י הגובוים. מערכת העדשות מאפשרת להקרינם בחדות על הבמה. ראה גם ELLIPSODIAL או MIRROR SPOT או LEFKO.

PROJECTIONS LENS – ע"ע OBJECTIVE LENS.

Q

QUARTZ:

1. מינרל המשמש לייצור זכוכית העוטפת את חוט הלהט. המינרל מאפשר לזכוכית עמידות בחום רב ולכן השימוש דווקא בו.

2.כינוי לנורת טונגסטן הלוגן (ע"ע HT).

3. פנס פשוט וזול המשמש לתאורת שטיפה בעוצמות נתונות .

QUARTZ LIGHT – פנס תאורה לשטיפה, בין השאר בשימוש אולפני טלוויזיה (ראה גם FLOOD LIGHT) שהספקו נע בין 1500- 250 וואט לרוב ללא עדשה, לעיתים עם תריסים לחסימת כיווני אלומה, בתערוכות וכנסים או עם פילטרים בגני אירועים ותאורת צמחייה ומבנים.

R

RATED LIFE – מונח המתייחס לאורך חיי הנורה, בכל סוג נורה שיטת מדידת אורך החיים היא שונה, למשל מספר הדלקות מול שעות עבודה וכו'.

RAY LIGHT – זרקור חילופי ל PAR CAN (ע"ע). בניגוד לנורת PAR (ע"ע) מותקן בו רפלקטור הניתן לשינוי והחלפה, ונורה שניתן להחליפה ללא צורך בהחלפה כוללת של המתקן.

REAR PROJECTION SCREEN – מסך המיועד להקרנה אחורית, עשוי חומרים שונים והשימוש העיקרי בו הוא במקומות בהם לא ניתן להציב מקרן קדמי, משום שהוא יוצר אלומת אור או משום הפרעה בטיחותית, או פשוט משום שמלפניו ינשה פעילות שאנו מעוניינים שלא תיצור הצללות על המסך.

REMOTE CONTROL – שליטה מרחוק באמצעות פיקוד.

RIGGER'S CONTROL – יחידת פיקוד נייד של מערכת פיקוד ממוחשבת שנועדה על מנת להפעיל את פנסי הבמה מהבמה עצמה בזמן כיוון התאורה.

RISE TIME:

1. הזמן שלוקח לנורה להגיע ל-90 אחוז מהתפוקה.

2. בדימרים אלקטרוניים זמן השהיית מיתוג גל זרם החילופין.

S

SATURATION – רווית הצבע, או מידת הטוהר של הצבע, עד כמה צבע הוא חזק וחד משמעי. צבע טהור לחלוטין הוא בעל רוויה של 100 אחוז.

S.C.R – רכיב אלקטרוני המבוסס על חצי מוליך ופועל כמפסק מהיר. הרכיב מצוי במרבית מערכות הדימרים.

SCRIM – ע"ע GAUZE

SCROLLER – מחליף צבעים, העובד בשיטה דומה לגלגול פילם במצלמה. הסקרולר מסוגל להכיל כ-12 צבעים שונים, הוא מיועד בין השאר, להקרנות בכנסים ותערוכות, הקרנה על בניינים וכדומה. מופעל לרוב ע"י פיקוד ממוחשב.

SEALED BEAM – ע"ע PAR

SECONDARY COLOURS – צבע משני או שניוני. ישנם שלושה צבעים כאלו בתאורה: צהוב (המורכב מאדום וירוק), מג'נטה (המורכב מכחול ואדום), ציאן (המורכב מכחול וירוק) . צבע שניוני נוצר בחיבור צבעים ראשוניים שזה למעשה חיסור הצבע ראשוני הנותר מן האור הלבן הכולל את שלושתם.

SHUTTER – תריס חסימת אור. התריס נמצא בשער הפנס וחוסם את אלומת האור. ניתן בעזרת שאטרים ליצור צורות באלומת האור, לחסום אותה באופן חלקי או מלא.

SIDE LIGHT – תאורה צידית לבמה נמאירה את צידו של המופיע ויוצרת הצללה לצד השני.

SOFT EDGE – קצוות רכים לאלומת האור, ע"י שימוש בפנסים בעלי מיקוד לפי הצורך, ע"י שימוש בזרקורים עם עדשת פרנל, או בעזרת אפקטים אופטיים נוספים של הפנס.

SOFT LIGHT – תאורה חלקה, מושגת בעזרת פנס שתפקידו ליצור פיזור אחיד על פני משטח גדול של האור, נפוץ בין השאר באולפני טלוויזיה ולפעמים כולל מספר נורות יחדיו.

SPECTRUM – ספקטרום, או בעברית קשת הצבעים. כינוי לכלל אורכי-הגל והתדירויות של קרני האור. ניתן לפרק את קשת הצבעים ע"י מנסרה. בספקטרום ישנו תחום הנראה בעין האנושית וכן תחום שמעבר לנראה (אינפרה ואולטרה).

SPILL LIGHT – תאורת זליגה. פיזור האור "ללא שליטה", מעבר לאלומת האור העיקרית. (ע"ע AMBIENT LIGHT וכן STRAY)

SPOT – תאורה ממוקדת על אובייקט.

TO SPOT – הפניית אלומת אור לעיגול ממוקד במטרה לזהות ולהבליט אובייקט.

SPOTLIGHT – פנס מיקוד המאפשר שינויים בקוטר האלומה, מכונה גם זרקור עוקב. (ע"ע FOLLOW SPOT).

STAGE LEFT – צידה השמאלי של הבמה מנקודת מבטו של המופיע.

STAGE RIGHT – צידה הימני של הבמה מנקודת מבטו של המופיע.

STAND – חצובה, פריסקופית לרוב,.הנועדה לתליית בארים ופנסים.

STEP LENS – עדשה, שבדומה לעדשת פי.סי, חלקה העליון קמור כעדשת פרנל וחלקה התחתון קמור בעקמומית דומה.

STRIPLIGHT – ע"ע BORDERLIGHT

STROB – פליקר. פנס הבהוב המפיק הבזקי אור קצרים בקצב משתנה לבחירה. קיים בגדלים שונים, עם ובלי שליטה ע"י מחשב תאורה.

SUBTRUCTIVE COLOUR MIXING – חיבור צבעים שערבובם יכול ליצור כהות עד כדי אי-החזרת אור.

T

THROW DISTANCE – המרחק שבין הפנס והאובייקט שאותו עליו להאיר.

THRUST STAGE – במה בצורת חצי אי "הפולשת" לאיזור הקהל כך שהיא מוקפת משלושה כיווני צפיה.

THYRISTOR – ע"ע S.C.R

TRANSPERANCY – שקיפות. מונח המתאר טול הקרנה שקוף במיוחד, או גובוים מזכוכית, דרכם צריך האור לעבור.

TUNGSTEN HALOGEN T.H – נורה יעילה, הבנויה מפסי טונגסטן, מעטפת זכוכית קוורץ וגז ממשפחת ההלוגנים.

U

ULTRA VIOLET – אולטרה סגול. קרינת אור באורך גל קצר (320-380 מילימיקרון). קרניים אלו נראות רק כאשר הן מוחזרות. עיקר האפקט מושג בעזרת חומרים לבנים ופלורסנטיים. הנורה הידועה גם בכינוי "אור שחור". ראה גם BLACK LIGHT. קיימת במגוון וריאציות ופנסים, הנפוצים ביותר הם פלורסנט 40 וואט או "תותח" אולטרה 400 וואט.

UPSTAGE – השטח המרכזי, המרוחק מהצופה, של הבמה.

V

VISIBLE SPECTRUM – תחום האור הנצפה. אורכי גל שניתנים לראיה ע"י האדם (בין אינפרה אדום ואולטרה סגול).

VARIABLE LENS SPOT – פנס בעל עדשות נעות. המאפשר שינוי בקוטר האלומה ובמיקודה.

VALUE – ע"ע BRIGHTNESS

VOLT – יחידת מדידת המתח (או הפרש פוטנציאלים). דרוש הפרש פוטנציאל של 1 וולט בכדי להזרים זרם של 1 אמפר דרך מוליך שהתנגדותו 1 אוהם.

W

WARM COLOUR - צבעים בתחום החם של הספקטרום (צהוב, כתום ואדום וגווניהם).

WATT – יחידת הספק חשמלי. 1 וואט מוגדר כהספק החשמלי של מעגל זרם, שהמתח שלו הוא 1 וולט וזורם בו זרם בן 1 אמפר.

WAVE LENGTH – המרחק בין שתי פסגות (ושני שפלים) בגל האור, נמדד במילימיקרונים. למשל, אורך גל של אור צהוב הוא 580 מילימיקרון, כלומר זהו המרחק בין כל שיא בגל לשיא הבא.

WING – וגם BORDER LEGS מחיצות במה או תפאורות גבוהות שתפקידן להפריד בין אחורי הקלעים ועיני הצופים.

WORKING LIGHT –אור עבודה. אור שמטרתו לאפשר עבודה בזמן החשכה, חזרות או בין מופעים מתחלפים ע"י פנסים תלויים.

Z

ZOOM LENS ע"ע VARIABLE LENS או PROFILE SPOT

Signed by
  עמוד הבית | מפת האתר | דרושים | צרו קשר | אדריכלים  

חברת גיל טייכמן הינה חברת התאורה הגדולה והמתקדמת בארץ ובעולם בתחומים
תאורה לאירועים ,מסכי לד,עיצוב תאורהתאורה אדרכלית ,אספקת חשמל וגנרטורים, תאורה למופעים
ובמות
,תאורה לחתונות ,מופעי לייזר ומולטימדיה ,לימודי תאורה .